Vítáme Vás na stránkách literárně výtvarného kroužku MALÝ KOLÍŇÁK.
cs353.jpg
Kolíne, Kolíne...
František Kmoch a jeho tradice

Kdo to byl František Kmoch, jak se stal legendou české dechové hudby a jakými proměnami prošla jeho tradice?      Na tyto a další otázky odpovídá reprezentativní výstava věnovaná zásmuckému rodákovi, jehož život a dílo jsou těsně spojeny s Kolínem. Kmochův pochod „Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině...“ si nelze představit bez města, pro který vznikl, stejně jako Kolín bez Kmochovy kapely a jeho skladeb. Výstava připomíná 100. výročí Kmochova úmrtí, 140. výročí vzniku Městské hudby Františka Kmocha a 50. výročí 1. ročníku festivalu Kmochův Kolín.

Muzeum.2.JPG

Blíží se zahájení hudebního festivalu Kmochův Kolín. V muzeu probíhá výstava o životě a práci slavného dirigenta a skladatele Františka Kmocha. Naším průvodcem se stal autor výstavy, historik RSDr. Ladislav Jouza.

Muzeum.1.JPG

Zajímavě nám vyprávěl o hudebníkově životě rodinném i profesním. Žáky zajímalo například to, kolik měl sourozenců, dětí  nebo jak se tenkrát bydlelo. Muzeum vlastnící Kmochovu pozůstalost vystavilo         i interiér kapelníkova pokoje. Na zvídavé otázky se náš průvodce snažil trpělivě a co nejlépe odpovídat.

Muzeum.3.JPG

Prohlédli jsme si řadu fotografií, dobových dokumentů, notových záznamů  i několik autentických předmětů, které skladatel používal.

Muzeum.4.JPG

Nejzajímavější byly pro děti především předměty vztahující se přímo k hudbě - plakáty, pozvánky na koncerty, notové zápisy, taktovky, gramodesky, stařičký gramofon i jeho předchůdce fonograf, první přístroj na nahrávání a reprodukci hlasu.

Pokud se vám na našich stránkách líbilo, přijďte se k nám zase brzy podívat. Určitě tu najdete něco nového!
 
© 2008 - 2014 Lenka Šubrtová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one