Vítáme Vás na stránkách literárně výtvarného kroužku MALÝ KOLÍŇÁK.
Před muzeem7153.JPG

Dnes jsme zamířili do Regionálního muzea Kolín.

Několik informací o výstavě:


Regionální muzeum v Kolíně otevřelo 28. října 2007, na den Středočeského kraje, novou stálou expozici "Měšťanský dům". Je  rozdělena na tři samostatné celky.


V první, a zároveň nejrozsáhlejší části "Měšťanská domácnost 19. století",

jsou stylizované obytné pokoje bohatého měšťana žijícího na konci 19. století, které pomohou u návštěvníka navodit poučnou i zábavnou formou atmosféru doby a představit bydlení a styl života středních vrstev. Muzeum zde představuje veřejnosti umělecky cenný a vzhledově atraktivní soubor obrazů, nábytku, skla, keramiky a uměleckořemeslných výrobků 19. století, které byly až doposud uloženy v depozitářích. Aby expozice nebyla pouhým statickým prostorem s instalovaným nábytkem, je oživena zajímavým audiovizuálním programem.


Druhá část expozice s názvem "Královské město Kolín ve středověku" je instalována ve dvou sklepních prostorách domu a mapuje nejstarší historii města Kolína. Kromě vystavených exponátů jsou k vidění i unikátní gotické architektonické prvky samotného domu - klenba a záklopový strop. Zajímavý je i model středověkého města Kolína, doplněný o interaktivní prvky.


V třetí části je neméně atraktivní téma
"Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí". Vedle hygienických potřeb, zejména z 19. století (toalety, nočníky, mycí soupravy, umyvadla, hřebeny, flakóny na voňavky atd.), nechybějí ani doprovodné texty, které návštěvníkům osvětlí například historický vývoj záchodů, toaletního papíru, mýdla a další zajímavosti.

 

 

Muzeum7144.JPG

Z kuchyně a pokojíku pro služku jsme přes pánský pokoj došli až          do společenského salónu. Bylo tu tolik zajímavých a krásných věcí.

Hygiena7146.JPG

Ve vitrínách jsme si prohlédli keramické nočníky, džbány na vodu, malovaná umyvadla, hřebeny, ale i skleněné nádobky na parfémy.      Od našich průvodců jsme se přitom dozvěděli hodně zajímavého o tom, jaký měli naši prapradědové vztah k hygieně.

Kolín7151.JPG

Prohlídku muzea jsme zakončili ve sklepě.

Nejdéle jsme se zdrželi u modelu města.

Kolín7149.JPG

Přečíst popisku, rozsvítit žárovku a na modelu města najít hledaný objekt. To si chtěl vyzkoušet každý.

Sklep7150.JPG

V poslední místnosti jsme se dostali do středověku. V té době tu nebyl sklep, ale přízemí domu s dílnou a kuchyní.

Pokud se chcete podívat do muzea s reportéry ČT, zajděte na adresu

http://stream4.visual.cz/ct/ukazky/diginaves/kolin/muzeum_k.wmv

Pokud se vám na našich stránkách líbilo, přijďte se k nám zase brzy podívat. Určitě tu najdete něco nového!
 
© 2008 - 2014 Lenka Šubrtová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one